För att vi ska kunna ge dig rätt priser och utbud behöver du ange din adress

Slutfinalerna börjar närma sig i StarCraft II

Vårvädret har äntligen börjat titta fram och vi börjar nu gå mot ljusare tider, något vi självklart helt ignorerar här i Fragbite Masters och lägger alla vakna timmar på StarCraft II-turneringen som nu rör sig mot slutskedet.

Nu börjar vi nå slutfinalerna i StarCraft II-turneringen. Fragbite Masters är ett e-sport-projekt byggt av Sveriges största community och nyhetssajt med fokus på e-sport och gaming; Fragbite.se.

Som en av Sveriges ledande leverantörer av bland annat höghastighetsbredband känns det naturligt för Com Hem att stå som sponsor till Fragbite Masters.

Vårvädret har äntligen börjat titta fram och vi börjar nu gå mot ljusare tider, något vi självklart helt ignorerar här i Fragbite Masters och lägger alla vakna timmar på StarCraft II-turneringen som nu rör sig mot slutskedet.

Två spelare har nu nått finalstadiet av turneringen och det är förra årets finalist Patrick "Bunny" Brix som under gårdagen lyckades besegra den ryska spelaren Dmitri "Happy" Kostin vilket säkrade dansken en finalplats. Även den franska doldis-spelaren Sébastien "FireCake" Lebbe knep en topp fyra placering och idag kommer vi att få fram ännu en finalist.

Finaldelen spelas den 11 och 12 april.

Fragbite Masters schema

AktivitetVad innebär det?Datum
StarCraft II1-4 mar
QualAlla får vara med, både amatörer och proffs04-mar
Grp. A4 spelare tävlar, 3 går till slutspel10-mar
Grp. B4 spelare tävlar, 3 går till slutspel11-mar
Grp. C4 spelare tävlar, 3 går till slutspel16-mar
Grp. D4 spelare tävlar, 3 går till slutspel17-mar
Play #1Första omgången i slutspelet18-mar
Play #2Andra omgången23-mar
Play #3Tredje omgången24-mar
Play #4Fjärde omgången25-mar
Play #5Femte omgången31-mar
Play #6Här vet vi vilka som kvalar in till finalerna01-apr
FINAL 1Finaler, 4 bästa spelarna slåss om titel11-apr
FINAL 2fortsättning av final12-apr

CS:GO (Counter Strike - Global Offensive)

Qual 1.Dag 1 av kval14-15 apr
Qual 2.Dag 2 av kval21-22 apr
Grp. A4 lag tävlar om att komma till slutspel29-30 apr
Grp. B4 lag tävlar om att komma till slutspel2-3 maj
Grp. C4 lag tävlar om att komma till slutspel5-6 maj
Grp. D4 lag tävlar om att komma till slutspel13-13 maj
PlayFörsta slutspelsdagen, finalister tas fram19-24 maj
FINAL LanFinal - live i stockholm6-7 juni